Lis na linoryt

28.06.2024

Někdy před prvním těhotenstvím, asi v době první covidový vlny,  mě chytaly za srdce různý vzpomínky na techniky, který jsem zkoušela na střední umělecký škole. Jednou z nich byl linoryt. Ten mě na hodinách hodně bavil, dovolil svobodu v návrhu, pečlivost v provedení a hlavně zaručoval další překvapení při tisku. Nikdy člověk dopředu nevěděl, jak hezky se vyrytej návrh otiskne a jestli do toho nebude muset znovu sahat a dorývat. 

Co mě ale nejvíc děsilo bylo, že se to neotiskne pěkně a všude. Copak ve škole, tam jsme měli válcovej lis. Ale doma, co doma, když jsem otiskávala všechny vyrytý díla jen rukou? Později jsem si vyrobila provizorního kulíška - do víčka od zavařovaček jsem nastrkala magnetický kuličky, na druhou stranu velkej magnet. Jako šlo to, ale co si budem. Při každým tisku jsem honila kuličky po kuchyni. Inu zatoužila jsem po vlastním lisu. A to bych nebyla já, kdybych tím někoho z rodiny nepověřila!

Zadání bylo: aby to pak zvládl i uplnej blbec prosím!

Taťka mi ho zkonstruoval, manžel vyrobil a šlapal skvěle! A tak jsem si řekla, že by určitě bodl i vám, pokud se taky pokoušíte o nějakej domácí linoryt a chcete, aby už to k něčemu vypadalo. Hodí se určitě i na základku/ zušku do výtvarky, protože nic není horší, než banda zklamanejch mrňat, který konečně dodlabou a ne a ne se jim to pěkně otisknout. 

Velikostně zvládne hravě i celou A4! Pákový lis na linoryt je za mě můj/náš produkt číslo 1 protože zachraňuje především vaše nervy a šetří čas, protože tisk linoryt pak jde fakt od ruky. 

Důležitej je samozřejmě i výběr kvalitních barev. Doporučuju CRANFIELD COLOURS ale na papír jsou skvělý i ESSDEE.

Lis vám v pohodě natiskne cokoliv i na textil, je ale potřeba zvolit vhodný barvy a počítat s tím, že tam to tričko/ plátěnku/ cokoliv budete muset šikovně nasoukat :)